Απολογισμός  ταξιδιού στη Κωστάντζα της Ρουμανίας (22-26 Σεπτεμβρίου 2013)

Συμμετέχοντες:

1.Διεύθυνση Δευτεροβάθμια Εκ/σης Πειραιά:

Δρ. Μπεχλικούδη Δήμητρα, σχολική σύμβουλος, ΠΕ06, υπεύθυνη προγράμματος

Λιανός Δημήτριος, ΠΕ03 υπεύθυνος οικονομικών Β/θμιας Εκπ/σης

2.Λύκειο Αγίου Ιωάννη Ρέντη:

Αγγελοπούλου Ελένη, ΠΕ06, συντονίστρια

Κουνιάρης Σόλων, ΠΕ04

Παντούλας Επαμεινώντας, ΠΕ02

Παναγιωτοπούλου Αννα, ΠΕ02

Αναγνωστόπουλος Διονύσιος ΠΕ20

Καρκάνη Σταματίνα ΠΕ03

{gallery}dounavis{/gallery}

Κατά τη διάρκεια του  ταξιδιού στην Κωστάντζα πραγματοποιήθηκαν τα εξής:

Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2013: Αφιξη στην Κωστάντζα. Εγκατάσταση στο ξενοδοχείο. Δείπνο σε προάστιο της Κωστάντζα.

Δευτέρα 23 Σεπτεμβρίου 2013: Συνάντηση στην Cumpana με τη ρουμανική ομάδα.  Κατά δήλωσή τους εφαρμόζουν τεχνικές παρέμβασης στους μαθητές. Η συντονίστρια του προγράμματος παρουσίασε την πορεία των εργαστηρίων (τα εργαστήρια όπως είπαν γίνονται από εθελοντές εκπαιδευτές). Είχαν επεξεργαστεί τα ερωτηματολόγια και έκαναν παρουσίαση των αποτελεσμάτων. Ακολούθησε συνέντευξη τύπου. Δύο δημοσιογράφοι τοπικών εφημερίδων υπέβαλαν ερωτήσεις στον διευθυντή του ινσπεκτοράτου, στην εκπρόσωπο της WV και στην κ.Μπεχλικούδη σχετικά με το ευρωπαϊκό πρόγραμμα.

Workshop με την Αννα Μαρία Μαρινέσκου (World Vision). Θέμα η διαπολιτισμική εκπαίδευση. Οι δύο ομάδες συμμετείχαν σε παιχνίδια ρόλων και συναισθημάτων.

Τρίτη 24 Σεπτεμβρίου 2013: Κρουαζιέρα στο Δούναβη

Τετάρτη 25 Σεπτεμβρίου 2013: Επιστροφή στο Βουκουρέστι. Περιήγηση στο ιστορικό κέντρο.

Πέμπτη 26 Σεπτεμβρίου 2013: Επιστροφή στην Αθήνα